Sustainable Mobility Now!

Liderzy zielonej transformacji
na drodze do zerowej emisji sektora transportu.
STRATEGICZNI PATRONI MEDIALNI

Innowacje, technologie i premiery – to wszystko na targach EXPO KNM

Już za niecały miesiąc (26-28 września) w Łodzi odbędzie się EXPO Kongres Nowej Mobilności. To największe w tej części Europy targi poświęcone nowoczesnej, zrównoważonej mobilności, na których prezentowane będą nie tylko nowości związane z zeroemisyjną mobilnością...

Już za niecały miesiąc (26-28 września) w Łodzi odbędzie się EXPO Kongres Nowej Mobilności. To największe w tej części Europy targi poświęcone nowoczesnej, zrównoważonej mobilności, na których prezentowane będą nie tylko nowości związane z zeroemisyjną mobilnością, lecz także gotowe produkty, pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe przeznaczone zarówno dla firm, instytucji, jak i dla prywatnego odbiorcy.

EXPO Kongres Nowej Mobilności, to bez wątpienia największa tego typu ekspozycja w Europie Środkowo-Wschodniej. W dwóch strefach ekspozycyjnych na powierzchni 19 tys. metrów kwadratowych  swoje produkty i technologie zaprezentuje ponad 100 wystawców. Udział zapowiedziało ponad 2000 gości. 

 

Co zobaczymy na targach EXPO Kongresu Nowej Mobilności?

Swoje osiągnięcia prezentować będą na targach zarówno producenci technologii czysto elektrycznych, wodorowych, jak i bardziej na pierwszy rzut oka przyziemnych rozwiązań jak ładowarki, magazyny energii czy baterie samochodów elektrycznych. 

Spośród prezentowanych na targach rozwiązań niektóre już niedługo trafią do sprzedaży i będą wykorzystywane na co dzień. Wiele będzie  jednak takich, które zobaczymy po raz pierwszy w formie prototypów. Postęp nie składa się zresztą wyłącznie z całkowicie nowych produktów, to także systematyczny rozwój istniejących technologii. Przykłady? Otóż obecnie opracowywane baterie są mniejsze i lżejsze niż te, które stosuje się w pojazdach na masową skalę. Zmniejszająca się masa akumulatorów oraz ich wymiary to rzecz kluczowa w rozwoju elektromobilności, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. To rzecz niezwykle istotna zarówno w projektowaniu kolejnych modeli samochodów osobowych, jak i ciężarowych, specjalnych, ale i mniejszych: rowerów, hulajnóg elektrycznych, itp.

Targi zrównoważonej mobilności to miejsce, gdzie będzie można zobaczyć setki pojazdów bezemisyjnych:  elektrycznych i wodorowych. Będą też premiery, których zaplanowanych jest kilkanaście podczas trzydniowego wydarzenia. Na EXPO Kongres Nowej Mobilności zobaczymy także zeroemisyjne samochody ciężkie  – zarówno przeznaczone do transportu towarów, jak i do specjalistycznych zadań. Pojawią się też m.in. najnowocześniejsze autobusy zeroemisyjne. Kongres Nowej Mobilności to doskonała okazja, by producenci z całej Europy przedstawili siebie, swoje produkty i usługi międzynarodowej publiczności B2B i B2C. Strefa EXPO na KNM będzie stanowiła unikalne miejsce łączące firmy z całego łańcucha dostaw sektora e-mobility oraz przestrzeń prezentacji najnowszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań z obszaru zeroemisyjnych technologii. To pierwsza taka strefa wystawiennicza i nowoczesny park produktowy w regionie CEE – mówi Aleksander Rajch, dyrektor ds. relacji zewnętrznych PSPA. 


Elementy infrastruktury ładowania – rzecz „na topie”

Ładowarki, elementy przyłączeniowe, usługi – to temat niezwykle gorący w branży zajmującej się elektromobilnością. Są to zagadnienia, które coraz mocniej interesują zwłaszcza przedsiębiorców, którzy już w tym momencie rozpoczęli transformacje swoich flot pojazdów. Elementy infrastruktury są też obiektem zainteresowania firm, które inwestują w sieci publicznych stacji ładowania. 

Obecnie, według licznika elektromobilności PSPA, w Polsce mamy nieco ponad 2950 publicznych stacji ładowania, z czego zaledwie ok. 940 to szybkie stacje DC. Jest miejsce na dynamiczny rozwój. Za sprawą unijnego rozporządzenia AFIR w ciągu zaledwie trzech lat moc infrastruktury ładowania w Polsce powinna wzrosnąć 5-krotnie, co jest w polskich warunkach ambitnym wyzwaniem. Dlatego podczas Kongresu Nowej Mobilności podjęte zostaną rozmowy z przedstawicielami sektora, co musi się zmienić, aby wyznaczony cel osiągnąć. 

Wśród ponad 200 punktów programu nie zabraknie też dyskusji na temat infrastruktury ładowania w biurowcach. Jest to coraz częściej rozwijana gałąź rynku oraz rozwiązanie dla wielu firm. 

Warto wiedzieć: najwyższe procentowe przyrosty, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i rejestracje nowych samochodów elektrycznych dotyczą państw, które później stanęły do wyścigu – w tym Polski. Jeśli chodzi o rejestracje nowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w roku 2022 względem roku 2021, w UE nastąpił przyrost o 28 proc., w krajach Europy Środkowo-Wschodniej o 50,3 proc., w Polsce aż o 58,2 proc.   

Co na targach może zainteresować kierowcę?

Wbrew pozorom – poza samochodami , które z oczywistych względów są interesujące dla każdego kierowcy, w polu zainteresowania aktualnych i przyszłych użytkowników aut zeroemisyjnych są różnego rodzaju ładowarki – zarówno stacjonarne, jak i mobilne. 

Mobilność przyszłości (a w zasadzie teraźniejszości), to nie tylko samochody – to także wszelkiego rodzaju jednoślady – motocykle elektryczne, rowery elektryczne, hulajnogi, urządzenia transportu osobistego – sprzęt, który w miastach może zastąpić samochód w całości lub częściowo, a także świetnie się uzupełniać. To także rozwiązania flotowe. 
Dla wielu gości obecność na Kongresie Nowej Mobilności jest znakomitą okazją do spotkań i rozmów z partnerami biznesowymi, to także możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w branży. Expo to jednak coś więcej – wszyscy na co dzień przemieszczamy się, wszyscy korzystamy z nowych technologii i wszystkich nas one dotyczą, choć nie każdego w ten sam sposób. Expo Kongresu Nowej Mobilności w jednym miejscu gromadzi produkty, usługi i rozwiązania z wielu branż związanych z mobilnością, dlatego każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. 


  
Targi EXPO Kongresu Nowej Mobilności odbędą się w centrum targowo-konferencyjnym EXPO-Łódź 26-28 września 2023 r.

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się z innymi!

Zobacz także

To również może Cię zainteresować

Expo Kongresu Nowej Mobilności: zaplanowano wiele premier, pokazów i… coś więcej

Premiery samochodów elektrycznych i wodorowych, ekspozycja infrastruktury ładowania, a także merytoryka na najwyższym poziomie – to wszystko podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.
Czytaj więcej

EXPO Kongresu Nowej Mobilności – największe forum zrównoważonego transportu w Europie Środkowo-Wschodniej

Już 26–28 września w Łodzi po raz czwarty odbędą się największe targi elektromobilności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Setki pojazdów elektrycznych i wodorowych, przegląd najnowocześniejszych technologii stosowanych w transporcie oraz dyskusje o przyszłości transportu zbiorowego – to wszystko czeka na gości w ramach Kongresu Nowej Mobilności w łódzkiej hali EXPO.
Czytaj więcej

Przywódcy regionu CEE będą dyskutować jak przyspieszyć multimodalność i bezemisyjny transport w miastach

Po ulicach polskich miast jeździ już ponad 100 tysięcy skuterów elektrycznych. E-rowery i inne formy bezemisyjnej mikromobilności również zyskują na popularności. Dzieje się tak w całej Europie Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.
Czytaj więcej

Najważniejszy szczyt o transporcie przyszłości. Już wkrótce w Łodzi

Elektromobilność to już nie plany i deklaracje, a rzeczywistość, która zmienia się na naszych oczach. Jak nie przespać trwającej rewolucji i sprawić by polskie firmy i społeczeństwo jak najpełniej na niej skorzystały?
Czytaj więcej

Poland Drives e-Mobility - to Platforma współpracy kluczowych interesariuszy

Platforma współpracy kluczowych interesariuszy rynku elektromobilności w Polsce. Jeden z największych rynków motoryzacyjnych w Unii Europejskiej jest na początku drogi do zerowej emisji
Czytaj więcej

Innowacje, wyzwania i przyszłość elektromobilności w Polsce

Już za 3 miesiące rozpocznie się największa w regionie CEE konferencja branży zrównoważonego transportu – Kongres Nowej Mobilności 2023.
Czytaj więcej