Sustainable Mobility Now!

Liderzy zielonej transformacji
na drodze do zerowej emisji sektora transportu.
STRATEGICZNI PATRONI MEDIALNI

Expo Kongresu Nowej Mobilności: zaplanowano wiele premier, pokazów i… coś więcej

Premiery samochodów elektrycznych i wodorowych, ekspozycja infrastruktury ładowania, a także merytoryka na najwyższym poziomie – to wszystko podczas Kongresu Nowej Mobilności 2023.

W miarę jak zbliża się data otwarcia Expo Kongresu Nowej Mobilności, dowiadujemy się coraz więcej na temat zarówno samych targów, jak i towarzyszących im wydarzeń. Wygląda na to, że będzie to impreza wyjątkowa, zarówno jeśli chodzi o prezentację najnowszych rozwiązań oraz produktów związanych z elektromobilnością, premier, jak i raportów oraz opracowań rzucających nowe światło na rozwój tej gałęzi transportu.

- Strefa EXPO na KNM 2023 to odpowiedź na potrzeby branży transportu drogowego zarówno osobowego, jak też ciężkiego, które stoi w przededniu największej rewolucji napędowej w całej swojej historii. Na 13 tysiącach metrów kwadratowych swoje portfolio przedstawi ponad 200 firm z całego łańcucha dostaw sektora e-mobility. Na KNM 2023 można będzie zobaczyć również nowość na polskim rynku, zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV). W strefie EXPO zostaną również zaprezentowane rozwiązania ultraszybkich stacji ładowania oraz rozwiązania z obszaru infrastruktury towarzyszącej – mówi Aleksander Rajch, Dyrektor ds. relacji zewnętrznych PSPA.


Premiery samochodowe: auta osobowe, dostawcze, także ciężarówki

Trudno nawet przesądzać, czy to właśnie premiery będą najważniejszym punktem Kongresu Nowej Mobilności, niemniej są one ekscytujące i warto przynajmniej wymienić najważniejsze z nich. Jeśli chodzi o samochody, szczególnie warto zwrócić uwagę na:

– polską premierę Forda Explorera. To nowy, w pełni elektryczny SUV gotowy na szybkie ładowanie i wyposażony w baterię zapewniającą zasięg rzędu 500 km, wyróżniający się nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie łączności i komunikacji, wyposażony w ruchomy ekran,

– polską premierę wodorowego BMW iX5 Hydrogen. Zaletą technologii wodorowej jest możliwość „zatankowania” auta w czasie poniżej 4 minut, uzyskując, w tym przypadku, zasięg wynoszący ponad 500 km w cyklu WLTP,

– na Expo Kongresu Nowej Mobilności pokazane też zostanie BMW i5 – auto w 100 proc. elektryczne o zasięgu ponad 580 km. To pierwsze w pełni elektryczne auto tej klasy bawarskiej marki,

– pojawi się też nowy Hyundai Kona Electric. I to auto może pochwalić się zasięgiem prawie 500 km,

– zwiedzający Expo Kongresu Nowej Mobilności zobaczą też wodorowego Renault Mastera,

– eVan – to całkowicie polski projekt w pełni elektrycznego samochodu dostawczego, który został doprowadzony do etapu jeżdżącego i zarejestrowanego prototypu. Auto wyróżnia się zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, a budzi emocje także dość niecodzienną stylistyką,

– na targach zobaczymy też nowy, elektryczny ciągnik siodłowy marki Iveco.


Nie tylko pojazdy – także rozwiązania infrastrukturalne

Jednym z ważniejszych rozwiązań związanych z infrastrukturą ładowania pokazanych na targach będzie Plug&Charge polskiej formy Ekoenergetyka. Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o wyeliminowanie konieczności używania kart RFID, kart płatniczych itp. Po podłączeniu pojazdu do stacji ładowania następuje automatyczne rozpoznanie pojazdu i powiązanie go z kontem użytkownika – płatność za ładowanie pobierana jest automatycznie z konta klienta. To prostsze niż tankowanie benzyny!

Oczywiście, nie zabraknie także prezentacji najnowszych, ultraszybkich stacji ładowania pojazdów.

Raporty, prelekcje i podsumowania

Uczestnicy Kongresu Nowej Mobilności będą mieli okazję zapoznać się z oczekiwanymi w branży raportami, a także wziąć udział w prelekcjach. Warto wymienić raport Otomoto dotyczący rynku pojazdów elektrycznych, podsumowanie projektu EV365 opracowanego na podstawie realnych danych, z którego wynika, jak przedstawiają się koszty użytkowania pojazdu elektrycznego w firmie przez rok. 

Firma Volvo podsumuje rok z elektrycznym ciągnikiem siodłowym. Warto wspomnieć o raporcie opracowanym z udziałem Business Finland dotyczącym elektrycznych pojazdów pozadrogowych. 

Wiadomo już, że podczas targów firma InPost ogłosi kamień milowy w elektryfikacji floty pojazdów
Wśród interesujących prelekcji warto wymienić tę, która dotyczy pożarów pojazdów elektrycznych – czy rzeczywiście jest to realny problem branży, na ile należy się ich obawiać?

Expo Kongresu Nowej Mobilności odbędzie się w Łodzi w dniach 26-28 września 2023 roku. 

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się z innymi!

Zobacz także

To również może Cię zainteresować

EXPO Kongresu Nowej Mobilności – największe forum zrównoważonego transportu w Europie Środkowo-Wschodniej

Już 26–28 września w Łodzi po raz czwarty odbędą się największe targi elektromobilności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Setki pojazdów elektrycznych i wodorowych, przegląd najnowocześniejszych technologii stosowanych w transporcie oraz dyskusje o przyszłości transportu zbiorowego – to wszystko czeka na gości w ramach Kongresu Nowej Mobilności w łódzkiej hali EXPO.
Czytaj więcej

Przywódcy regionu CEE będą dyskutować jak przyspieszyć multimodalność i bezemisyjny transport w miastach

Po ulicach polskich miast jeździ już ponad 100 tysięcy skuterów elektrycznych. E-rowery i inne formy bezemisyjnej mikromobilności również zyskują na popularności. Dzieje się tak w całej Europie Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.
Czytaj więcej

Najważniejszy szczyt o transporcie przyszłości. Już wkrótce w Łodzi

Elektromobilność to już nie plany i deklaracje, a rzeczywistość, która zmienia się na naszych oczach. Jak nie przespać trwającej rewolucji i sprawić by polskie firmy i społeczeństwo jak najpełniej na niej skorzystały?
Czytaj więcej

Innowacje, technologie i premiery – to wszystko na targach EXPO KNM

Już za niecały miesiąc (26-28 września) w Łodzi odbędzie się EXPO Kongres Nowej Mobilności. To największe w tej części Europy targi poświęcone nowoczesnej, zrównoważonej mobilności, na których prezentowane będą nie tylko nowości związane z zeroemisyjną mobilnością...
Czytaj więcej

Poland Drives e-Mobility - to Platforma współpracy kluczowych interesariuszy

Platforma współpracy kluczowych interesariuszy rynku elektromobilności w Polsce. Jeden z największych rynków motoryzacyjnych w Unii Europejskiej jest na początku drogi do zerowej emisji
Czytaj więcej

Innowacje, wyzwania i przyszłość elektromobilności w Polsce

Już za 3 miesiące rozpocznie się największa w regionie CEE konferencja branży zrównoważonego transportu – Kongres Nowej Mobilności 2023.
Czytaj więcej